28.9.2023, Cyklo výlet, Štp.
Ubytováni jsme byli v pensionu Bohemia v Šatově, což je obec 6 km jižně od Znojma, na hranici s Rakouskem. Hned první večer jsme absolvovali ochutnávku vína Laurent Šatov v místním sklípku. Následující den jsme jeli na kolech podél Dyje do Znojma přes viniční trať Šobes. V sobotu jsme vyrazili na kolech do Rakouska. V malé obci Obernalb jsme narazili na vinařství, které vlastní hrdý absolvent Střední vinařské školy Valtice. Tato unikátní škola byla založena ve druhé polovině 19. století, za přispění knížete Jana II. z Liechtensteinu, který věnoval škole pozemky a budovu zrušeného Františkánského kláštera.
Zámek Valtice byl až do roku 1945 hlavním sídlem Lichtenštejnů. Zde také kníže Jan II, roku 1929, ve věku 88 let, jako svobodný mládenec, zemřel. Knížetem Lichtenštejnska se potom stal jeho synovec, princ František I. Bylo mu tehdy 75 let. V roce 1945 byl zámek Valtice, na základě Benešových dekretů, znárodněn. Lichtenštejnové to neuznávali neboť tvrdili, že nebyli Němci ani kolaboranti. Z toho důvodu Československo a později ani Česko, Lichtenštejnské knížectví, jako samostatný stát, neuznávalo. Vzájemné diplomatické vztahy byly formálně obnoveny až v roce 2009.
Od zániku Rakouska-Uherska je Lichtenštejnsko úzce spojeno se sousedním Švýcarskem. Má cca 40 tis. obyvatel, rozlohu 160 km2 (asi 1/3 Prahy) a platí se zde švýcarským frankem. Stejně jako Švýcarsko udržuje neutralitu a bankovní tajemství. (Švýcarsko také většinou zastupuje zájmy Lichtenštejnska v zahraničí.) Na konci 70. let dvacátého století Lichtenštejnsko vsadilo na strategii daňového ráje a razantně snížilo daň z příjmů právnických osob. To z Lichtenštejnska učinilo jednu z nejbohatších zemí na světě. Dalším z významných zdrojů státních příjmů se stal hazard, díky čemuž si země vysloužila přízvisko „Las Vegas v Alpách“. V září 2019 byl lichtenštejnský kníže šestým nejbohatším monarchou na světě s odhadovaným majetkem 3,5 miliardy amerických dolarů.